Instytut Muzyki i Tańca to państwowa instytucja kultury, której podstawową misją jest działalność na rzecz rozwoju kultury muzycznej i tanecznej w Polsce.
Instytut Muzyki i Tańca prowadzi własne programy rezydencyjne, twórcze, naukowe, wydawnicze oraz stypendialne adresowane do polskiego środowiska muzycznego i tanecznego, realizowane w formule konkursowej, zajmuje się także prowadzeniem programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jako instytucja zarządzająca.
Instytut Muzyki i Tańca zajmuje się także analizą funkcjonowania środowisk tańca i muzyki, stanowi zaplecze eksperckie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prowadzi działalność dokumentacyjną i archiwizacyjną, zleca badania naukowe, działa na rzecz poprawy jakości edukacji muzycznej i tanecznej, wspiera istniejące instytucje kultury oraz organizacje pozarządowe, inicjuje obchody rocznic ważnych z punktu widzenia historii i rozwoju tańca i muzyki, koordynuje działalność instytucji kultury, a także uczestniczy w wymianie informacji i doświadczeń pomiędzy krajowymi i międzynarodowymi organizacjami branżowymi.
Instytut prowadzi i współprowadzi wiele portali tematycznych, m.in.:
- taniecPOLSKA.pl – baza wiedzy o polskim tańcu artystycznym,
- muzycznyimpresariat.pl – baza wiedzy o koncertach realizowanych przez Polski Impresariat Muzyczny,
- polmic.pl – baza Polskiego Centrum Informacji Muzycznej, współprowadzona ze Związkiem Kompozytorów Polskich,
- instrumenty.edu.pl – portal poświęcony polskim instrumentom,
- tance.edu.pl – portal poświęcony tańcom tradycyjnym, narodowym i dawnym,
- akademiakolberga.pl – portal poświęcony Akademii Kolberga,
- muzykatradycyjna.pl – portal poświęcony muzyce tradycyjnej,
- lutoslawski.org.pl – portal Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego,
- oskarkolberg.pl – portal Instytutu im. Oskara Kolberga.
Ważną rolę w działalności Instytutu odgrywają działania na rzecz rozwoju profesjonalnego środowiska muzycznego i tanecznego w Polsce, takie jak organizacja Konwencji Muzyki Polskiej i Kongresu Tańca, otwierających szerokie pole wymiany doświadczeń i pogłębionej autorefleksji obu środowisk, organizacja konferencji tematycznych, warsztatów i szkoleń adresowanych do profesjonalistów w dziedzinie tańca i muzyki, opracowywanie dostępnych publicznie specjalistycznych raportów i ekspertyz oraz prowadzenie systemowego programu przekwalifikowania zawodowego tancerzy.
Instytut Muzyki i Tańca jest również głównym organizatorem wydarzeń stanowiących ważne punkty na mapie kulturalnej kraju, takich jak organizowana co dwa lata Polska Platforma Tańca czy przyznawana corocznie nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej, a także organizowane naprzemiennie konkursy Młody Muzyk Roku i Młody Tancerz Roku. Na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest też współorganizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Instytut Muzyki i Tańca jest także głównym organizatorem Polskiej Sieci Tańca, pierwszej sformalizowanej sieci współpracy między instytucjami i organizacjami wspierającymi rozwój tańca współczesnego w Polsce.
W 2020 roku Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, pod auspicjami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wystartowali z pilotażowym programem powołania ogólnopolskich Przestrzeni Sztuki, interdyscyplinarnych centrów kultury prowadzonych we współpracy Ministerstwa, samorządów, organizacji pozarządowych, uczelni artystycznych oraz sektora prywatnego opierających się na istniejących instytucjach kultury. Więcej informacji na temat Przestrzeni Sztuki tutaj.
Instytut Muzyki i Tańca został powołany 1 października 2010 roku przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.